11/10 på berättarlördag, berättade Christer Svalin f.d vd hos Östra Sörmlands Bilfrakt (ÖSB)  företagets historia

.

Historien tog sin början redan 1909 när en grupp häståkare gjorde ett försök till att bilda en åkeriförening i Nyköping. Med de befann sig i en svår situation. Bönderna kände av konkurrensen från åkeribranschen, och vägrade att sälja hästfoder till åkarna. 

Åren gick och i takt med industrins utveckling växte transportbehovet. Åkeriföreningar och lastbilscentraler bildades. Allt fler transporter bestod av den yrkesmässiga biltrafiken, och häståkare kom att spela en allt mindre roll. 

Företagets resa som gick från ett fåtal åkare till en koncern

ÖSB är en viktig del i  svensk industrihistoria och idag ett företag med en historia som speglar den tekniska och ekonomiska utvecklingen av transporter i Sverige.